Математика
Физика
Химия
География
Биология
Экология
Информатика
Экономика
Русский язык
Литература
Музыка
МХК и ИЗО
ОБЖ
История и
 обществознание

Иностранные языки
Спорт и здоровье
Технология
ТОП 20 статей сайта
Рекомендуем посетить

Преподавание иностранных языков

Интегрированный урок (английский язык + татарский язык) Жизнь подростков (9-й класс)

Добавлено: 2014.08.15
Просмотров: 298

Лутфуллина Рашида Нурулловна, учитель татарского языка и литературы Хайруллина Лилия Ревгеровна, учитель английского языка

Успешное обучение возможно только в том случае, если учителю удается пробудить интерес к изучаемому предмету и не только пробудить, но и систематически поддерживать его. В связи с этим возникает задача о всестороннем и тщательном изучении способов получения информации.
Поскольку в настоящее время человечество находится в состоянии перехода к информационному типу общества, информатизация образования рассматривается, как необходимое условие развитие современного грамотного члена общества.
В настоящее время перед современной школой ставится важнейшая образовательная задача: сформировать у ребёнка представление о целостной картине мира, его единстве и многообразии. В основе такого понимания лежит идея интеграции. Эта идея возникла на основе всеобщности и единства законов природы и культуры, потому что сами по себе они предполагают объединение, соподчинение, взаимосвязь отдельных компонентов.
Современному обществу нужен человек, самостоятельно критически мыслящий, умеющий видеть и творчески решать возникающие проблемы. Поэтому очень важен переход от исполнительной, репродуктивной деятельности учащихся к творческой, поисковой деятельности на всех этапах учебного процесса.
Интегрированные уроки, в нашем понимании, предполагают возможность вовлечения каждого учащегося в активный познавательный процесс, причём процесс не пассивного овладения знаниями, а активной познавательной самостоятельной деятельности каждого учащегося, т.к. каждый имеет возможность проявить себя в той области, которая ему ближе и применить на практике полученные знания. Такие уроки позволяют экономить время, т. к. дают возможность не дублировать материал на разных предметах. Они развивают творческую фантазию учащихся, обогащают их речь, повышают эрудицию и познания, воспитывают культуру и вкус. Интегрированные уроки – это возможность педагогам работать совместно, в тесном сотрудничестве друг с другом и учениками при решении разнообразных педагогических проблем, создавая условия для проявления определённых коммуникативных умений, являющихся важными компетенциями в современном мире.

Цели урока:

Оборудование: выставка книг, постеры учащихся, слайды, интерактивная доска, аудиоматериалы, компьютер, мультимедийный проектор.

Тип урока: интегрированный (английский и татарский языки).

Вид урока: урок-конференция.

ХОД УРОКА

I. Начало урока. Определение темы и задач урока

T.: Hello, everyone! We are glad to see you. How are you doing? The theme of our lesson today is “The best substitute for experience is being sixteen.”
We will speak about different sides of teenager's life, concerns and problems you have.
We will speak about teenage free-time activiting in various parts of the world. We will act out conversations, describe people. We try to give advice how to overcome difficulties and to survive nowadays.

Учитель татарского языка и литературы. Добрый день. У нас сегодня необычный урок. Урок - конференция, который проводится на двух языках. Тема нашего урока «Подростки». Мы изучили произведение великого татарского писателя Мирсая Амира «Агыйдель» («Белая»), где освещается жизнь и деятельность молодежи в 30 годы XX века. Автор показал, к чему стремилась молодежь, идеи, смысл жизни. Мы провели сравнительный анализ жизни молодежи. Какие факторы влияют на жизнедеятельность молодежи? Отвечая на эти вопросы, мы с вами искали пути решения этой проблемы. Для обобщения нашей темы сегодня мы проведем урок – конференцию. У нас необычный урок, интегрированный урок с английским языком. Вы должны были на сегодня подготовить презентацию проектов. Творческие группы были составлены вами. Вы можете нам представить компьютерную презентацию или защиту постеров. А теперь представим, что мы находимся на международной конференции, где мы должны отстаивать свою точку зрения о современной молодежи.

На конференции участвуют:

II. Фонетическая зарядка

T. Let us revise the words you will need: teenagers, the youth, concern, to argue, to survive, to hang out with friends, to be crazy about, to be into fashion , waste of time, let down, eat out, keep in touch, to solve the problem , to take drugs, to hang around street corners.

III. Речевая зарядка

– What is teenager?
– What is it like to be a teenager in the UK and in Tatarstan? Tell us please about teenage free-time activities in the UK and in Tatarstan?

P1. In the UK most teens enjoy hanging out with friends, playing computer games, watching DVDs. Some teens enjoy going window shopping and going clubbing but not many enjoy going on trips to countryside.

P2. Like teenagers from the UK I like hanging out with my friends and I love skateboarding. At the weekends I go shopping.

What can you say about teenagers friendships? Now read the poem. (На экране – стихотворение о дружбе)

“A memory lasts forever. Кровь и пламя пройдя, нашу дружбу скрепим мы,
Never does it die. Этой дружбы что может прочнее быть?
True friends stay together. Друг за друга борясь, друг за друга погибнем,
And never say goodbye.” Если нас, окружив, захотят, разлучить.

(«Другу»М.Джалиль)

T. Think of your best friend. What makes them special to you?
P4. Friends mean a lot to me because I think it is important to have people around you who you can talk to about personal issues and who can trust.
P5. It is important to have friends with whom you can share new experiences and have fun with.

IV. Презентация проектов учащихся на родном татарском и на английском языке (Слайд)

Презентация проходит с применением информационно-компьютерных технологий.

T. Now begin our presentation. The first project “What is it like being 16”
P1. We spoke to three 16-year-olds from around the world to find out what they and their friends to do in their free time.

Josie, 16
Glasgow, Scotland.

“I really like shopping. I think it is relaxing, enjoyable pastime. So much so, I can spend hours window shopping in the shopping centre with my friends. H&M is my favorite clothes shop because you can find great bargains there. I also like going to the cinema and I try to catch a film at least once a fortnight with my friend , Tom Everyone in my age is crazy about mobile phones
And testing has become a new national pastime!”

Brandon,
Seattle, 16 USA

“I am an active person. I hate TV, I find sitting in front of TV screen a waste of time. I am fascinated by the great outdoors.
I am skateboard fanatic and I get to and from school every day on one. At the weekends, I try to get out of the city and go rock climbing.
Extreme sports are my passion! I think it is important to look good too and I go for the sporty look”

Damir, 16
Tatarstan-Russia

“I live with my family in the country near a small town Chistopol. The countryside is beautiful around here and I go walking and horse riding a lot, but life is generally boring. I do not fancy living here when I am order and dream of going to live in a big city. My friends and I spend a lot of time on the Internet playing games and chatting , and we watch DVDs, of course , like all teenagers , we always have homework to do”

P. We tried to analyze teenagers from around the world. We used Internet and some Magazines like “Speak Out”. Secondly, we asked our classmates to answer some questions. Students were interviewed about their activities. We have some activities on our list. The most popular is going out with friends. Chatting on line is more popular with the girls. Computer games are preferred by boys.
T. Let us listen to our students. ( презентация учащихся на родном языке - любимые занятия наших старшеклассников, руководитель группы комментирует на английском языке)
P2. In Tatarstan most teenagers enjoy hanging out with friends, playing computer games, some teens enjoy going window shopping and going clubbing but not many enjoy going on trips to the countryside. After school we do not usually go home right away. We often have out-of-class activities. Many students take part in different clubs.
T. “Friends are flowers in the garden of life” – give an example from personal experience to illustrate its meaning. Друзья познаются в беде. (Татарская пословица).

P5. I think friends make life more beautiful just by being there.

V. Релаксация, исполнение песни

P. Let us listen to the song «Together for ever» (исполняется песня, презентация с использованием интерактивной доски и слайдов)

Together for ever

People say a good friend is hard to find
But I have found a friend who is good and kind
You are always there for me, like a good friend ought to be
You always seem to know what is on my mind.

You are everything I look for in a friend
The only one whom I can depend
Whenever I am with you > I know I can get through
I hope we will be together.

P6. According to the singer, a good friend is kind and always there when you need them. He/she is also helpful, loyal and strong and always knows what to do.
P7. Do you think it is better to have a lot of casual friends or a few close friends?
P7. I think it is good to have a lot of casual friends because then you will always have someone to go out with and spend time with.
P8. I disagree .I think it is much better to have a few close friends who you can trust and rely on. Casual friends are not as loyal as close friends and they may let you down or not to be there for you when you need them. There is a good tatar proverb: “Старый друг лучше новых двух”.
P. The best mirror is an old friend (Исполняется песня на татарском языке «Дружба»).
T. Teenage Fashion in the UK and in Tatarstan.
P. What kinds of clothes do British and Tatar teenagers like wearing: comfortable cheap clothes, expensive designer outfits, brand names?
The weather in the UK is well known for being cold and wet, but there is one thing that is always hot and that is the fashion! (Презентация «Мода подростков»)
P9. In Tatarstan there are always several trends and so teenagers wear a variety of clothes. A lot of teenagers are influenced by American TV and they copy clothes some American kids. Many boys like to wear large baggy trousers, Nike or Adidas trainers and beautiful caps. Most girls seem to follow the latest fashion that they see in magazines and so they wear whatever is in. Teenagers who keep up with the latest fashion and who have the money to spend, tend to go to high street shops while others like going to market.
T. Young people today are so creative when it comes to fashion that pop stars are influenced by their style and not the other way round!
T. What do you think is the biggest problem of teenagers? What are they like? The facts about teenage life may seem shocking. Please the next group.
P10. Health is better than wealth. The topic of free time is connected whit that smoking, drugs and alcohol. (Слайды)

There some facts typical of British and Tatar teenagers:

P11. This problem is very actual. As is known, teenagers start taking drugs or smoking when they have no hobby or something interesting to do.
We must remember: smoking is very dangerous for our health. Research shows that cigarette knocks five minutes of life. It kills 50 000 people a year.
As for drugs, it is one of greatest problems .If some of your friends take drugs, it is better for him to tell his parents about it to safe his life. He will be helped. Or after a month or a year your best friend may die. To sum it up, stop in time! Think about your future! That is not for you!

Группа учеников (хором):

Make sure you stay at your best
Make the time to have a rest
Relax your body and your mind
Leave your troubles for behind.

T. Well done! We are pleased with all your projects today. You have worked really hard.
T. Учитель татарского языка и литературы. Молодцы, вы хорошо работали и подготовили хорошие проекты. На высоком уровне провели презентацию. А теперь давайте напишем письмо английским ученикам о проведении интернет-урока, где мы обсудим жизнь подростков уже в режиме on line и предложим участвовать в школьном обмене.

VI. Введение новой информации. Оформление письма иностранным друзьям. Разделы письма

T. A letter should include:

Your homework for the next lesson is to write a letter to English teenagers. Write about to visit a school exchange partner in another country and you are not sure what clothes to take with you or how to get to their house.

Key words: student exchange, what clothes to take , to get to your house, some directions.

You are writing to ask for information about clothes and for directions to their house.

VII. Заключительный этан урока. Подведение итогов

Учитель татарского языка и литературы. Мы сегодня провели необычный урок. Вы сегодня показали свои умения, навыки, знания английского и татарского языков. Подготовили хорошие презентации.
Показали свою творческую деятельность и работу в сотрудничестве. Это большой труд, но думаю, что это себя оправдал. Никто из вас не уйдет с сегодняшнего урока с чувством разочарования.

T. WE are proud of you. It was perfect! I hope that our conversation about teenage life and problems as well as your advice will help you to survive in our difficult life, to overcome difficulties and to get on with all people around you.
“Youth is the best time to be rich and the best time to be poor”.